image description

Jaki materiał wybrać?


Jaki jest najlepszy materiał do wykonania licówek, koron, mostów? Dlaczego tak dużo jest różnych informacji na ten temat w internecie i dlaczego opinie stomatologów są podzielone?? Czy tak trudno jest jednoznacznie powiedzieć co jest lepszym rozwiązaniem oraz jakie są wady i zalety poszczególnych materiałów?? Jakie są ceny poszczególnych prac i dlaczego różnica jest tak duża?

Ludzie często szukają informacji na temat: jakie korony czy mosty wybrać: cyrkonowe, porcelanowe czy ceramiczne? Co jest najlepsze/najtańsze/idealne dla mnie?
Postaramy się przybliżyć Państwu powyższy temat, abyście mogli łatwiej zrozumieć, co tak na prawdę Wasz stomatolog Wam proponuje.

Po pierwsze: korony i mosty porcelanowe czy ceramiczne to jedna i ta sama rzecz.
Porcelana jest ceramiką najwyższej jakości, więc mówiąc korony ceramiczne lub korony porcelanowe mówimy dokładnie o tym samym.

Po drugie: korony, mosty czy licówki cyrkonowe nie istnieją. Istnieją natomiast korony oraz mosty porcelanowe na podbudowie z cyrkonu, a to zasadnicza różnica. Jeśli więc musimy zdecydować z jakiego materiału będą wykonane nasze zęby, należy pamiętać, że zawsze część zewnętrzna wykonana jest z porcelany, różni się natomiast podbudowa (szkielet, część wewnętrzna), która może być wykonana z metalu, z cyrkonu lub z porcelany (kiedyś również ze złota, jednak obecnie z uwagi na wysoką cenę złota jest to materiał rzadko wybierany przez pacjentów).

Korony na podbudowie metalowej to te stosowane najdłużej, jednak mimo swojej ogromnej wytrzymałości, mają jeden zasadniczy minus-kolor samego metalu, który jest dosyć ciemny. Nie przepuszcza on i nie odbija światła , tak jak naturalny ząb, zatem przez niektórych pacjentów nie jest wybierany ze względów estetycznych, gdyż zastosowanie takiego materiału przy odbudowie zębów przednich nie gwarantuje że będą one w 100% wyglądać naturalnie. Ponadto czasami przy koronach czy mostach na podbudowie metalowej, może pojawić się efekt lekkiego zasinienia dziąsła ( wzdłuż linii, gdzie "spotyka się" dziąsło z zębem). Nie ma jednak przeciwwskazań medycznym dla zastosowania tego materiału do odbudowy zębów przednich i często pacjenci się na nie decydują. Nie bez znaczenia jest tutaj cena - jest to rozwiązanie tańsze niż mosty na podbudowie cyrkonowej. Głównie jednak tego typu korony są wybierane do odbudowy zębów bocznych, gdzie ewentualnie powyższe "minusy" , jeśli się nawet pojawią, nie będą widoczne.

Jeżeli liczymy na bardzo naturalny efekt należy rozważyć wykonanie koron porcelanowych na podbudowie z cyrkonu lub porcelany (tzn koron pełnoporcelanowych). Są to dwa rozwiązania, które jak najbardziej polecamy do odbudowy zębów przednich, z uwagi na fakt, iż kolor podbudowy w obydwu przypadkach będzie biały (kolor kości słoniowej), dzięki czemu efekt zasinienia (jak w przypadku koron na podbudowie metalowej) nie występuje, a zęby wyglądają bardzo naturalnie, gdyż światło odbijane jest przez nie bardzo podobnie jak przez te naturalne.
Niektórzy twierdzą, że każde rozwiązanie można stosować niezależnie od miejsca w jamie ustnej. My jednak skłaniamy się do stwierdzenia, iż korony na podbudowie cyrkonowej można stosować w "całej buzi" natomiast te na podobudowie porcelanowej w przedniej części, gdyż wytrzymałość porcelany jest jednak mniejsza niż cyrkonu, więc szkoda ryzykować pęknięcia i zniszczenia takiej korony umieszczając ją w miejscu, gdzie obciążenia są tak silne, że po prostu mogłaby ona tego nie wytrzymać.

Są również pacjenci, którzy z jakichś względów nie chcą koron na podbudowie metalowej, nawet jeżeli chodzi o zęby trzonowe czy przedtrzonowe (boczne). Wtedy alternatywnym rozwiązaniem będzie zastosowanie koron porcelanowych na podbudowie cyrkonowej (przypominamy że cyrkon, mimo iż wielu mylnie uważa, iż nie- jest również metalem, zalicza się do grupy metali przejściowych).
Cyrkon jest wystarczająco mocny, aby znosić obciążenia z jakimi zmagają się zęby boczne podczas żucia i miażdżenia pokarmów.
Nie polecamy natomiast do odbudowy zębów bocznych koron pełnoporcelanowych (czyli na podbudowie porcelanowej, pełnoceramiczne) gdyż nie jest to materiał wystarczająco wytrzymały. Jednak jeżeli ktoś się "uprze" i takie rozwiązanie można zastosować, ale informujemy pacjenta szczerze, że wtedy te "zęby" są delikatniejsze.

Podsumowując bardzo często, do czego też się skłaniamy, w przypadku odbudowy zębów poprzez korony czy mosty porcelanowe, zęby przednie "wykonuje się" na podbudowie cyrkonowej lub porcelanowej, natomiast te boczne spokojnie można zrekonstruować na podbudowie metalowej. Jest to według nas dobra kombinacja, która pozwoli na osiągniecie doskonałego efektu estetycznego za dobrą cenę. Wiadomo że jeżeli ktoś ma do odbudowy "całą buzię" lub większą ilość zębów, koszty są bardzo duże, więc, aby zostały one jak najbardziej zoptymalizowane warto pomyśleć o kombinacji rozwiązań , czyli zainwestować w najładniejsze korony w miejscach najbardziej widocznych-czyli z przodu, natomiast zęby boczne, które nie są już tak widoczne, nawet przy szerokim uśmiechu można spokojnie zastąpić koronami na podbudowie metalowej.
(ważne! : nie zawsze jest możliwe wykonanie części zębów z jednego rodzaju koron, a reszty z innego; czasem trzeba zastosować jeden materiał do odbudowy wszystkich zębów). Oczywiście decyzja o materiałach i całym wykonaniu należy do pacjenta , który po rozmowie z lekarzem, w zależności od własnych upodobań oraz możliwości finansowych , wybiera to, co najbardziej mu odpowiada.

Pozostaje jeszcze temat licówek, jedynym wyjściem jest wykonanie ich z porcelany, gdyż licówki to nic innego niż cieniutkie (2-3 mm) płatki "przyklejane" na zewnętrzną stronę zęba (delikatnie wcześniej oszlifowanego). Licówki muszą być wykonane z porcelany ponieważ ta daje najwyższy efekt estetyczny, a przecież licówki są stosowane tylko i wyłącznie dla poprawienia efektu estetycznego własnych zębów.

Dlaczego poszczególne rozwiązania tak bardzo różnią się ceną?
To proste, korony na podbudowie metalowej są najtańsze bo podbudowę stanowi metal.
Korony na podbudowie porcelanowej (pełnoceramiczne) oraz te na podbudowie cyrkonowej są droższe nie tylko ze względu na cenę materiału w nich użytego, lecz przede wszystkim ze względu na CZAS I TECHNIKĘ niezbędne do ich wykonania!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość