image description

Jak pozbyć się protezy ruchomej?


Dla wielu z nas nadejdzie lub już nadeszła taka chwila, że niestety braki w uzębieniu (częściowe lub całkowite) są/będą tak znaczne, że trzeba będzie pomyśleć o ich uzupełnieniu. Wtedy podstawowym i najprostszym wyjściem jest proteza, taka wyjmowana , refundowana przez NFZ... Decydujemy się na nią, bo myślimy że jakoś to będzie, przecież inni też takową noszą i jakoś żyją... Po wielu wizytach w gabinecie stomatologicznym, wyciskach, przymiarkach, korektach wreszcie nadchodzi dzień oddania gotowej protezy...dostajemy nowe zęby...

Niektórzy się do nowej protezy przyzwyczajają i własnie "jakoś" żyją, inni nigdy jej nie zaakceptują... Jedni wstydzą się i obawiają, że proteza może wypaść lub przesunąć się, inni nie są zadowoleni z efektu estetycznego (protezy wyjmowane niestety nie imitują w 100% naturalnych zębów, często po prostu łatwo jest zauważyć, że ktoś nosi protezę).
U wielu proteza wyjmowana ze sztucznym podniebieniem powoduje odruch wymiotny, ciężko jest im również pogryźć twardsze pokarmy. Jednym słowem proteza wyjmowana jest rozwiązaniem, które niewielu jest w stanie zaakceptować, które mało kogo może usatysfakcjonować.
Dodatkowym minusem, wiążącym się z posiadaniem wyjmowanej protezy jest nieodwracalny zanik tkanki kostnej w obrębie szczęki oraz żuchwy (brak stymulacji tanki kostnej)
Z czasem niektórzy z Was, słusznie, powoli zaczynają się zastanawiać nad zmianą protezy wyjmowanej na inne rozwiązanie...Jak się do tego zabrać? Co zrobić? Jakie mamy perspektywy?


Jeśli posiadacie protezę wyjmowaną i nie jesteście zadowoleni z obecnych warunków, jakości życia, waszego uśmiechu możecie to zmienić! Na zmianę nigdy nie jest za późno! Ale w przypadku zębów im szybciej tym lepiej! Wasza jakość życia może znacznie się poprawić. Możecie pozbyć się sztucznego podniebienia, gryźć spokojnie, uśmiechać się szeroko bez obaw, że inni zauważą, że nosicie protezę!
Wspomnieliśmy, że im szybciej zdecydujecie się na zmianę protezy wyjmowanej na inne rozwiązanie, tym lepiej, a to nie bez powodu. Osoby, które straciły zęby i noszą protezę wyjmowaną są narażone na zanik tkanki kostnej w obrębie szczęki i żuchwy, gdyż brak własnych zębów oznacza brak stymulacji tkanki kostnej, która zaczyna nieodwracalnie zanikać, co jest procesem zdecydowanie niekorzystnym.
Oznacza to ,że im później zdecydujecie się na inne rozwiązanie, tym ciężej będzie wszczepić implanty z uwagi na coraz mniejszą ilość kości. Jednak nigdy nie jest za późno, nawet przy bardzo dużym zaniku tkanki kostnej, zawsze istnieją rozwiązania które mogą pomóc. Należą do nich np. zabieg sinus lift (podniesienie zatoki,) augumentacja kości lub zastosowanie biomateriału.
Czasem warto zrobić jeden krok więcej, poświęcić trochę więcej czasu, aby w efekcie móc cieszyć się nowym, lepszym rozwiązaniem

Jeśli nosicie protezę wyjmowaną i chcecie to zmienić, poprawić jakość waszego życia, proponujemy dwie, obecnie najlepsze, możliwości:

1.rozwiązanie najnowsze, które za granicą cieszy się ogromnym zainteresowaniem: protezę na stałe przykręcaną do implantów lub

2.rozwiązanie nieco starsze, ale również bardzo dobre-mosty porcelanowe na implantach.

Proteza montowana na stałe jest nowością (od kilkunastu lat stosowana w Polsce), o której nie wszyscy jeszcze słyszeli. Rozwiązanie to, jest stworzone głównie z myślą o pacjentach którzy borykają się z zanikiem tkanki kostnej oraz dla tych, którzy chcieli by jak najszybciej odzyskać piękny uśmiech. Innowacyjność tej metody polega na tym, że implanty wszczepiane są w takich miejscach, gdzie kości w szczęce i w żuchwie pozostało najwięcej. Nie wszystkie implanty muszą być wszczepiane osiowo - pod kątem prostym do łuku zębowego, część z nich można wszczepić pod innym kątem, co daje implantologowi duże pole manewru w znalezieniu najlepszej jakościowo tkanki kostnej Możliwość takiego umocowania implantów pozwala na zastosowanie takiego typu leczenia nawet u pacjentów z dużym zanikiem kości.
Proteza stała jest protezą bardzo lekką, co w wielu przypadkach umożliwia zaprotezowanie pacjenta zaraz po wszczepieniu implantów ( w ciągu 24 h!). Proteza jest przykręcana do implantów, więc jest to rozwiązanie na stałe, bez możliwości wyjęcia samodzielnie przez pacjenta, nie ma również obawy że proteza się przesunie czy wypadnie. Nie posiada sztucznego podniebienia, więc nie powoduje odruchu wymiotnego, nie zaburza czucia smaków. Dobrze wykonana proteza stała cechuje się wysoką estetyką i doskonale imituje naturalne zęby!
Chcesz zobaczyć jak wygląda innowacyjna proteza przykręcana do implantów? Zajrzyj do naszej galerii.

Alternatywnym rozwiązaniem, opartym również na implantach, są mosty porcelanowe. Jest to rozwiązanie polegające na stworzeniu mostu (przeważnie 12-14 zębów) z porcelany na podbudowie metalowej, cyrkonowej lub porcelanowej i zamontowaniu tego mostu na wcześniej wszczepionych implantach. Z uwagi na fakt, iż "zęby z porcelany" są cięższe niż stała proteza , docelowy, ostateczny most porcelanowy, zostaje założony po upływie ok 6 miesięcy od wszczepienia implantów-po pełnym ich zagojeniu.

Wybór rozwiązania "na implantach" zapobiegnie dalszemu zanikowi kości oraz zagwarantuje dużą poprawę funkcji żucia.
Obydwa powyższe rozwiązania są stworzone dla pacjentów szukających zmiany, poprawy komfortu życia.

NIE JESTEŚCIE SKAZANI NA PROTEZĘ WYJMOWANĄ! ISTNIEJĄ INNE, DOSKONAŁE ROZWIĄZANIA, dzięki którym odzyskacie piękny, naturalny uśmiech, zjecie spokojnie i pozbędziecie się wstydu!


Więcej na temat stałej protezy oraz mostów porcelanowych na implantach znajdziecie tutaj.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość