image description


Masz zdrowe, ale niezbyt ładne zęby? Liczne przebarwienia powodują że nie jesteś zadowolony/a i wstydzisz się uśmiechać? Szpary między zębami "nie dają Ci spać po nocach"? Jeśli marzysz o pięknym uśmiechu jest na to sposób! Pomyśl o licówkach...

Co to takiego licówki?
Licówki to nic innego jak cieniutkie porcelanowe płatki, które "przykleja się" (a dokładniej cementuje) do zewnętrznej (widocznej przy uśmiechu) strony zęba. Najczęściej ząb przed zacementowaniem licówki musi być delikatnie oszlifowany, aby po jej "doklejeniu" nie był grubszy niż przed.
Licówek prawie nigdy nie stosuje się w celu leczenia zębów, pełnią one funkcje czysto estetyczne. Licówki wybierane są w celu zapewnienia najwyższego efektu estetycznego, aby zęby były białe, proste i piękne.

Niestety z najróżniejszych przyczyn, nawet osoby, które dbają o zęby, nie zawsze mają je śnieżnobiałe, proste i mogą bez skrępowania chwalić się pięknym uśmiechem.
W wyniku niewystarczającej dbałości o zęby w wieku dziecięcym, różnorakich problemów ortodontycznych, zbyt wielu (często niepotrzebnych) dewitalizacjach, przyjmowanym w przeszłości lekom, czy po prostu z powodu uwarunkowań genetycznych dzisiaj nie wszyscy możemy pochwalić się ładnym uśmiechem.

Co zatem możemy zrobić? Jak uratować nasz uśmiech i przywrócić mu dawny blask?
Jednym z dostępnych rozwiązań jakie Wasz dentysta na pewno Wam zaproponuje, albo przynajmniej jakie powinien Wam zaproponować, jeżeli Wasze zęby sa zdrowe, a jedynie ich wygląd budzi Wasze zastrzeżenia są właśnie licówki. Stosuje się je, aby zmienić kolor zębów, skorygować "krzywe zęby" , zlikwidować szpary między nimi (diastema).
Dlaczego stosuje się tylko licówki porcelanowe? Z dwóch powodów, po pierwsze, aby osiągnąć najlepszy efekt estetyczny ( po to przecież stosujemy licówki), po drugie, ponieważ licówki są bardzo cienkie, więc muszą być wykonane z materiału wystarczająco wytrzymałego.

Kiedy można stosować licówki, a kiedy się nie powinno?
Według naszej opinii licówki można zastosować wtedy, gdy ząb/zęby maja "tylko" problemy estetyczne. Tzn. zęby są zdrowe "od wewnątrz", lecz ich wygląd nie jest najlepszy (są ciemne, mają liczne przebarwienia, są krzywe, występują szpary między nimi). Bardzo często zęby ciemne są jak najbardziej zdrowe. Najczęściej jest tak, że problemy z zębami zaczynają się od środka i przez długi czas są po prostu niewidoczne na zewnątrz. Czyli w przypadka zdrowych zębów, które z jakiegoś powodu nie spełniają wymagań estetycznych pacjenta, można rozważyć zastosowanie licówek.

Kiedy natomiast lepiej z nich zrezygnować/ pomyśleć o innym rozwiązaniu?
Według nas nie powinno się stosować licówek, jeżeli chodzi o zęby które przeszły dewitalizacje wiele lat temu, u pacjentów z parodontozą, ogólnie we wszystkich przypadkach w jakich problem estetyczny zęba jest wynikiem jakiegoś problemu medycznego.
Dodajmy również,że w przypadku pacjentów z bruksizmem (nocne zgrzytanie zębami) jeżeli już zdecydujemy się na licówki, fundamentalną zasadą będzie stosowanie szyn relaksacyjnych (regularnie i bezwzględnie każdej nocy!) W przeciwnym wypadku licówki po prostu bardzo szybko ulegną zniszczeniu...

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość