Ile trwa rekonstrukcja uzębienia?


Myślisz nad rekonstrukcją zębów, metamorfozą uśmiechu? Zastanawiasz się ile to może zająć czasu? Czy możliwe są metamorfozy w 1 dzień? Jak zaplanować urlop, aby nic Cię nie zaskoczyło?

Po pierwsze zaznaczmy, że czas poszczególnych zabiegów/ rekonstrukcji może się różnić w różnych klinikach, a zwłaszcza u różnych pacjentów. Medycyna to nie jest matematyka, nie wszystko da się przewidzieć, nie każde leczenie można w 100% zaplanować od A do Z, a co najważniejsze- każdy pacjent to indywidualny przypadek. Rodzajów rekonstrukcji jest bardzo wiele. Opiszemy tutaj te wybierane przez pacjentów najczęściej

1. Totalna odbudowa uzębienia "od zera"

Jeżeli pacjent nie ma już swoich zębów lub jeszcze jakieś mu pozostały, ale niestety nadają się tylko do usunięcia, a myśli o stałym rozwiązaniu "na implantach" opiszemy trzy, często wybierana możliwości: zabieg metodą all on 4, proteza natychmiastowa stała przykręcana do implantów lub mosty porcelanowe na implantach.

Jeżeli wybierzecie metodę All on 4 system Nobel Biocare lub protezę natychmiastową, stałą (przykręcaną do implantów), wtedy możliwe są opcje:

a) wszystko odbywa się w ciągu 1 dnia : pozostałe zęby pacjenta zostaną usunięte (jeżeli pacjent miał jeszcze jakieś swoje zęby), wszczepione zostaną implanty ( Nobel Biocare przy zabiegach all on 4 lub innych firm przy protezach natychmiastowych na implantach) oraz zostanie wykonana i założona proteza na stałe . Jednak, aby tak mogło to wyglądać pacjent musi mieć dużo kości i kość musi być mocna (baza pod implanty musi być solidna)

b) zabieg rozłożony jest na 2 etapy- z uwagi na bardzo duży zanik kości lub stosunkowo słabą kość:

- 1 etap to usunięcie zębów oraz wszczepienie implantów, po czym pacjent zostaje zaopatrzony w protezę tymczasową, którą użytkuje do momentu całkowitego zintegrowania się implantów z kością (3-6 miesięcy) (etap trwa ok 2 dni)

- 2 etap (po 3-6 miesięcy) zostaje wykonana i założona proteza na stałe (etap trwa ok 3 dni)

Czasem (rzadko, ale się zdarza) lekarz decyduje o usunięciu zębów, a dopiero po ok 12 tyg następuje wszczepienie implantów.


Przy bardzo dużym zaniku kości, jeżeli niezbędne są inne zabiegi poprzedzające wszczepienie implantów (aby w ogóle wszczepienie implantów było możliwe) całość leczenia może jeszcze się wydłużyć.


Drugi typ rozwiązania wspomniany wcześniej-mosty porcelanowe na implantach

W przypadku wyboru takiego rozwiązania protetycznego, od zabiegu wszczepienia implantów musi upłynąć okres od 3 do 6 miesięcy - aż do momentu całkowitego zintegrowania się implantów z kością. Dzieje się tak dlatego, że mosty porcelanowe są zbudowane z materiału o wiele cięższego niż poprzednio wspomniana proteza stała i nie wolno wcześniej niż po pełnym zintegrowaniu implantów z kością obciążyć nimi implantów. Grozi to po prostu naruszeniem implantu i nieprawidłową lub całkowitym brakiem jego integracji z kością.
Sam zabieg wszczepienia implantów to przeważnie kwestia kilku godzin. Natomiast jeżeli trzeba wykonać protezę tymczasową, wtedy etap ten trwa ok 2 dni. Czasami, u pacjentów którzy już wcześniej nosili protezę, istnieje możliwość takiego dopasowania ich własnej protezy,aby ona służyła jako proteza tymczasowa.
W przypadku dużego zaniku kości (braku możliwości wszczepienia implantów od razu) czas leczenia może się zmienić (jeżeli mamy do czynienia z dużym zanikiem kości, który nie pozwala na natychmiastowe wszczepienie implantów cały proces leczenia zostanie poprzedzony zabiegiem augumentacja kości i/lub zabiegiem podniesienia zatok , które to umożliwią potem wszczepienie implantów.


2. Odbudowa protetyczne w oparciu o zęby własne pacjenta

Innym, często pojawiającym się "przypadkiem" są rekonstrukcje oparte o zęby własne pacjenta. Co to oznacza? Ten typ leczenia wykonuje się u pacjentów posiadających wystarczającą liczbę własnych zębów (nie da się określić jednoznacznie jaka to liczba - wszystko zależy od tego jak rozlokowane są te zęby) , aby można było oprzeć na nich mosty porcelanowe bez konieczności wszczepiania implantów.
Kto wybiera takie rozwiązanie? Pacjenci niezadowoleni z wyglądu swoich zębów (bo są nieestetyczne, zniszczone, przebarwione, ułamane, krzywe...) lub pacjencji z pojedynczymi brakami w uzębieniu.
Jeżeli mamy do czynienia z pacjentem, który swoje zęby ma, nawet zniszczone, ale nadające się do leczenia, wtedy plan leczenia wygląda mniej więcej w ten sposób, że po pierwsze leczy się te zęby, które tego wymagają, ewentualnie zostają one wzmocnione wkładami, tak aby stanowiły solidną bazę pod korony czy mosty porcelanowe. Następnie wszystkie zęby muszą zostać oszlifowane. Na tak przygotowane zęby zakłada się korony porcelanowe lub mosty (kilka koron połączonych razem tworzy most). Minimalny czas tego typu rozwiązania zależy przede wszystkim od ilości zębów pacjenta, które wymagają leczenia (często zdarza się że zęby wymagają leczenia kanałowego, a jak wiadomo leczenie kanałowe 1 zęba to nawet czasem kilka godzin). Jednak biorąc pod uwagę pacjenta, który nie ma do leczenia dużej liczby zębów można oszacować, że rekonstrukcja opierająca się na zębach własnych pacjenta, bez konieczności wszczepienia implantów, to czas około tygodnia (głównie składa się na to czas potrzebny protetykowi do wykonania koron porcelanowych).

Opisane wyżej rozwiązania często pojawiają się w praktyce . Należy pamiętać, że główna zasada jest taka, iż prawie wszystkie rekonstrukcje wykonywane " na implantach" wymagają dłuższego czasu realizacji (pomiędzy wszczepieniem implantów a założeniem na nich docelowej pracy porcelanowej musi upłynąć okres 3-6 miesięcy).
Wyjątek stanowią protezy stałe na implantach, gdyż są one wykonane z lekkich materiałów (kompozyt, akryl) i przy sprzyjających warunkach kostnych u pacjenta, są szanse na natychmiastowe założenie protezy na "świeżo" wszczepione implanty (całość leczenia 1-3 dni)
Prace wykonywane na zębach własnych pacjenta (korony, mosty porcelanowe) są kończone przeważnie w ciągu około tygodnia, kwestią zasadniczą tutaj jest stan zębów pacjenta-w przypadku wielu zębów wymagających leczenia czas może się wydłużyć.

Jeżeli chcielibyście wiedzieć jak sprawa wygląda w Waszym przypadku, czy leczenie potrwa kilka dni, tygodni czy może miesięcy, zachęcamy do przesłania zdjęcia pantomograficznego lub tomografii komputerowej, które oceni lekarz/ implantolog i przedstawi wstępny plan leczenia oraz czas potrzebny na jego zrealizowanie. Opinia lekarska oczywiście jest bezpłatna i niezobowiązująca.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość