Protezy teleskopowe są uzupełnieniem odbudowującym utracone zęby z jednoczesną rehabilitacją aparatu żucia. Ten typ uzupełnienia przeznaczony jest dla osób z resztkowym uzębieniem lub dla bezzębnych pacjentów (protezy teleskopowe oparte na implantach).

Protezy teleskopowe oparte są na systemie podwójnych koron: jedna z nich wewnętrzna jest na stałe zacementowana na uprzednio oszlifowanym i przygotowanym zębie pacjenta ( w jamie ustnej) lub implancie (w przypadku całkowitego braku zębów) natomiast korona zewnętrzna znajduje się w protezie (łączy protezę z zębem filarowym-zębem pacjenta zaopatrzonym w koronę wewnętrzną). Obie korony posiadają równoległe ściany i zakładają się na siebie, a ich przyleganie można porównać do przylegania dwóch szklanych płytek pomiędzy którymi jest woda, gdzie korony=szklane płytki, woda=ślina pacjenta.
Takie połączenia cechuje się bardzo dużą retencją, dzięki czemu proteza jest bardzo dobrze ulokowana i nie ma obawy , że wypadnie czy się przesunie. Rozwiązanie to zapewnia dobre obciążenie zębów filarowych i stabilność protez podczas żucia.

Niewątpliwymi zaletami protez teleskopowych są:

-możliwość zachowania i wykorzystania pozostałego uzębienia pacjenta, które nie nadaje się do innego typu rozwiązań (korzeni lub zębów )
-ochrona zębów filarowych (korona wewnętrzna chroni przed próchnicą)
-dobre rozłożenie sił podczas żucia
-łatwość w utrzymaniu higieny
-długa żywotność pracy ( w przypadku utraty jednego z zębów filarowych, nie ma potrzeby wykonywania całości pracy od nowa, wystarczy zaślepić koronę wtórną i podścielić protezę
- w przypadku łuku górnego im więcej zębów pacjenta pozostaje do dyspozycji, tym mniejsze jest powierzchnia protezy oparta na nim-lepsze odczuwanie smaku

Należy jednak podkreślić , że proteza teleskopowa zalecana jest dla pacjentów , którzy nie zapominają o codziennej dokładnej higienie jamy ustnej oraz stawiają się regularnie na wizyty kontrolne wyznaczane przez lekarza, podczas których również wykonywane są zabiegi higieniczne.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość