image description

Implantologia u pacjentów z paradontozą


Paradontoza - choroba przyzębia, czyli: dziąseł, przyzębnej, okostnej, która niestety występuje coraz częściej. Cały proces rozpoczyna się dosyć "niewinnie" i często nie jest zauważany przez pacjentów: pojawia się stan zapalny dziąseł, wykazują one większą wrażliwość. Na tym etapie bardzo rzadko paradontoza jest rozpoznana przez pacjenta.
Kolejny etap: obrzęk dziąseł, krwawienie, nieprzyjemny zapach z ust - jest już ewidentnym sygnałem , że trzeba szybko zgłosić się do dentysty. Niestety, choroba , kiedy nadal nie zostanie rozpoznana i nie jest leczona rozwija się dalej: odsłaniają się szyjki zębowe, zęby zaczynają się ruszać, a kość zaczyna zanikać...dalej może być już tylko gorzej - zęby zaczynają wypadać...


Czy paradontoza jest przeciwwskazaniem do zabiegów implantologicznych?



Paradontoza nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu wszczepienia implantów.
Na pewno główna zasada jest taka : nie wolno wszczepiać implantów, kiedy w jamie ustnej pacjenta rozwija się jakikolwiek stan zapalny. Dlaczego? Ponieważ każdy stan zapalny , niekoniecznie w sąsiedztwie wszczepianego implantu, jest potencjalnym źródłem bakterii, które zagrażają w ogromnym stopniu powodzeniu zabiegu. Dlatego przed wszczepieniem chociażby jednego implantu zębowego , wszystkie stany zapalne w jamie ustnej muszą zostać wyleczone.

A co jeżeli pacjent ma zaawansowaną paradontozę i trzeba usunąć wszystkie zęby i wszczepić implanty?

W takim przypadku zęby oczywiście są usuwane, następnie lekarz musi zająć bardzo dokładnym czyszczeniem - usuwane są chorobowo zmienione tkanki tak, aby pozostały tylko te zdrowe. Jest to jedyny sposób, aby zabieg zakończył się powodzeniem.

Co po zabiegu?

Wszczepienie implantów to dopiero początek "pracy" dla pacjenta. Od tej chwili najważniejsze, dla jego zdrowia, dla powodzenia zabiegu (i to nie na krótką metę, ale do końca życia!) jest:

-nadzwyczajna dbałość o higienę jamy ustnej
-regularne stawianie się na wizyty kontrole
-bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego

Podsumowując: paradontoza nie zamyka Ci drzwi do pięknego uśmiechu, wręcz przeciwnie, możesz go mieć, ALE niezbędny jest twój wkład i wysoka samodyscyplina.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość