image description


Ząb składa się z 2 części: korzenia, który schowany jest w dziąśle i jest dla nas niewidoczny oraz korony czyli tego co potocznie nazywamy zębem, części która wystaje ponad dziąsło. To właśnie od korony zęba w dużym stopniu zależy zdolność przeżuwania pokarmów oraz nasz piękny uśmiech.

Mówiąc więc o koronach w protetyce, mamy właśnie na myśli tą część zęba widoczną gołym
okiem w naszej buzi.

Korony w stomatologii są stałymi rozwiązaniami protetycznymi , które stosuje się do pokrycia uszkodzonego zęba, jego wzmocnienia, poprawy jego funkcji, kształtu, pokrycia przebarwień lub niedoskonałości lub zastąpienia zęba w przypadku jego braku. Krótko mówiąc: korony służą poprawie funkcji oraz estetyki narządu żucia.
Korony są rozwiązaniami stałymi, co oznacza, że pacjent samodzielnie nie może ich zdejmować. Prawidłowo zamocowane korony nie powinny się również przesunąć czy odpaść. Korony mogą być zakładane na pojedyncze zęby, odpowiednio wcześniej przygotowane (poprzez szlifowanie) lub mocowane na implantach-w przypadku braku zęba.

W tym miejscu prezentujemy czym jest most porcelanowy
Gdy istnieje potrzeba założenia kilku koron obok siebie mówimy o tzw mostach protetycznych.

Z czego wykonane są korony?


Obecnie najczęściej korony wykonuje się z porcelany, jeżeli chodzi o ich warstwę zewnętrzną, natomiast ich podbudowa czyli szkielet może być zrobiony z : metalu, cyrkony, złota lub porcelany.

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej.

Metal użyty do wykonania szkieletu takiej korony zapewnia jej trwałość i dużą wytrzymałość. Najczęściej stosuje się takie rozwiązanie jeżeli chodzi o zęby trzonowe i przedtrzonowe (gdyż na nich "siadają" największe obciążenia podczas przeżuwania pokarmów, więc muszą być one bardzo wytrzymałe) jednak nie ma przeszkód medycznych, aby ten typ rozwiązania zastosować do wszystkich zębów.
Do minusów tego rozwiązania należy kolor metalu-szary, nie przepuszcza on światła podobnie jak cyrkon, dlatego czasem, gdy z biegiem lat dochodzi do tzw. cofania się dziąsła może powstać efekt zasinienia przy lini dziąseł.
Rozwiązanie to może być stosowane do uzupełnienie lub odbudowy każdego zęba jednak ze względów estetycznych pacjenci preferują ten typ koron do odbudowy zębów "bocznych" (trzonowych i przedtrzonowych), gdyż wtedy,nawet przy szerokim uśmiechu efekt zasinienia nie będzie dostrzegalny.

Korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej

Podobnie jak poprzednio, warstwę zewnętrzną, a więc tę widoczna w buzi stanowi porcelana, szkielet takiej korony natomiast zbudowany jest z cyrkonu.
Cyrkon ma tę przewagę nad metalem, że jest biały i doskonale przepuszcza światło, więc wyżej wymieniony problem (efekt zasinienia dziąsła), jaki wystąpić może przy koronach na podbudowie metalowej tutaj nie istnieje. Należy pamiętać jednocześnie, że cyrkon, mimo tego że jest biały,
zaliczany jest do grupy metali przejściowych, więc w dalszym ciągu jest metalem! Wspominamy o tym, ponieważ wiele osób błędnie myśli, iż dlatego że cyrkon jest koloru białego do metali się nie zalicza.
Tak więc korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej cechują się bardzo wysoką estetyką, a dzięki wysokiej przepuszczalności światła wspaniale imitują naturalne zęby. Doskonale sprawdzają się przy odbudowie zarówno zębów przednich jak i bocznych.
Cena korony porcelanowej na podbudowie cyrkonowej jest wyższa od tej na podbudowie metalowej przede wszystkim ze względu na materiał użyty do jej wykonania oraz na czas jaki potrzebny jest na wykonanie takiej korony .

Korony pełnoporcelanowe - metal free (pełnoceramiczne)
Są to korony całkowicie zbudowane z porcelany, zarówno ich podbudowa jak również część zewnętrzna. Nazywane są również koronami metal free, ze względu na brak metalu w ich składzie. Jeżeli chodzi o ich walory estetyczne, to podobnie jak korony na podbudowie cyrkonowej znakomicie imitują prawdziwe zęby, gdyż ich podbudowa ma kolor biały jak cyrkon. Używa się ich jednak w większości przypadków do odbudowy zębów przednich ( od trójki do trojki najczęściej), gdyż nie są wystarczająco wytrzymałe, aby przyjmować obciążenia jakie spoczywają na zębach bocznych podczas żucia.


W większości przypadków korony porcelanowe mogą służyć pacjentom przez bardzo długie lata. Jednak czasem, przy niesprzyjających warunkach, niestety ich "żywotność" może być znacznie ograniczona. Do czynników najgorzej wpływających na stan koron i mostów zaliczamy: bruksizm, nieprawidłowy zgryz oraz nieodpowiednią higienę jamy ustnej.

O tym, jaki rodzaj krony będzie odpowiedni dla konkretnego pacjenta decyduje lekarz oraz sam pacjent podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, ponieważ wszystko zależy tak naprawdę od sytuacji w jamie ustnej danego pacjenta oraz od jego możliwości finansowych.

Zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty współpracujących z nami gabinetów/klinik. Pracują tam świetni implantolodzy, protetycy oraz stomatolodzy. Proponują Państwu konkurencyjne ceny. Jesteśmy bardzo elastyczni jeżeli chodzi o terminy.
Gwarantujemy szybkie wykonanie pracy!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość