image description

Czy można "zakamuflować" niedoskonałe zęby?


Na początku ważna informacja: kamuflaż protetyczny nie zastąpi leczenia ortodontycznego, które w większości przypadków jest jedyną dobrą drogą w celu poprawy wyglądu zębów i likwidacji wad zgryzu.
Kamuflaż protetyczny jest rozwiązaniem, które może zostać wybrane, w szczególnych przypadkach. Jakie metody mogą zostać zastosowane, ile trwa takie leczenie oraz ile to kosztuje? Odpowiedzi poniżej.

Kamuflaż czyli "zamaskowanie", to tak dla przypomnienia, dlatego że metoda ta nie jest sposobem na wyleczenie wad zgryzu," przesunięcie zębów", służy jedynie zamaskowaniu problemu, wizualnie poprawia wygląd zębów, ale nie skoryguje np wady zgryzu.

Zacznijmy od "delikatniejszych problemów"

Kamuflaż może zostać wykorzystany w przypadku zębów przebarwionych, ciemnych, ukruszonych, złamanych, z nieestetycznymi wypełnieniami. Przy takich "defektach" można zastosować licówki lub korony porcelanowe czy mosty porcelanowe.

Licówki są to cieniutkie płatki porcelanowe "przyklejane" do zęba. Wymagają przeważnie minimalnego oszlifowania zęba, aby jego powierzchnia była równa, a ząb po zacementowaniu licówki nie okazał się grubszy niż przed.
Koszt 1 licówki to od 1800zł

Korony porcelanowe to takie "czapeczki" które zakłada się na oszlifowane zęby (tutaj ząb musi zostać oszlifowany z każdej strony. Na tak przygotowanego zęba zakłada się (cementuje na stałe) koronę porcelanową.
Koszt 1 korony porcelanowej na podbudowie metalowej to od 1300 zł, na cyrkonie od 1800 zł

Mosty porcelanowe: most to połączenie kilku koron w jedną całość, dokładnie tak jak przy pojedynczych koronach, aby na zęby mogły zostać założone mosty porcelanowe , muszą one zostać uprzednio oszlifowane.
Koszt mostu zależy od ilości punktów (1 punkt = 1 ząb = koszt 1 korony )

Jeżeli pomiędzy zębami występują szpary, czyli tzw. diastema, w zależności od wielkości omawianej "luki" można zastosować licówki, korny/mosty porcelanowe, jednak czasem nie da się uniknąć aparatu ortodontycznego.

Krzywe lub nierówne zęby
Taką sytuacje również czasami można "zakamuflować". Najczęściej (oczywiście nie licząc leczenia ortodontycznego) takie zęby się szlifuje, w ten sposób zostają przygotowane pod korony lub mosty porcelanowe, a po kilku dniach ( ok 10 dni) można dokończyć leczenie - założyć (zacementować) mosty porcelanowe lub pojedyncze korony (tutaj niestety jeżeli zęby są bardzo krzywe nie zawsze jest możliwy do osiągnięcia efekt idealny).

Braki w uzębieniu Braki pojedynczych zębów można uzupełnić na 2 sposoby: wykonując w miejscu brakującego zęba implant a na nim koronę porcelanową (koszt od ok 5 500 zł) lub wykorzystując sąsiednie zęby-wykonując most porcelanowy ( w przypadku braku jednego zęba, most musi składać się z 3 punktów, gdyż musi obejmować zęby sąsiadujące bezpośrednio z brakiem). Koszt jednego punktu w moście jest taki sam jak koszt 1 korony i zależy od materiału jej wykonania

Czas leczenia: w przypadkach podanych powyżej, a więc licówki, korony porcelanowe czy mosty porcelanowe, czas potrzebny na wykonanie takiej pracy (niezależnie czy jest to 1 korona czy most 12 punktowy) to ok 7-10 dni - jest to czas potrzebny protetykowi na przygotowanie zleconej pracy.
Oczywiście jeżeli pacjent ma dużo zębów do leczenia (PRZYPOMINAMY, ŻE ZĘBY, NA KTÓRE ZAKŁADA SIĘ LICÓWKI, KORONY CZY MOSTY PORCELANOWE MUSZĄ BYĆ WYLECZONE) wtedy czas może się wydłużyć z uwagi na konieczność leczenia zębów.

*podany ceny sa cenami oriemntacyjnymi; ceny w poszczególnych klinikch różnią się.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość