image description


Proteza porcelanowa, korony porcelanowe, mosty porcelanowe-to pojęcia, którymi zaczynamy się interesować , gdy brakuje nam jednego, kilku, a może nawet wszystkich zębów. Są to rozwiązania stałe, które uzupełniają pojedyncze braki zębowe lub całe łuki.

Tutaj chcemy się skupić na całkowitych protezach porcelanowych (tak naprawdę właściwa nazwa to most porcelanowy), inne kwestie już znalazły miejsce wśród informacji na naszej stronie.

Proteza porcelanowa całkowita, którą od tej pory będziemy nazywać poprawnie mostem porcelanowym, to nic innego jak korony porcelanowe połączone ze sobą w jedną całość-dlatego nazywane są mostem. Ich liczba może być różna, ważne, aby pamiętać że 1 punkt w moście = 1 ząb.

W tym artykule skupimy się na mostach porcelanowych , którymi odbudowujemy całe łuku zębowe. Most taki składa się najczęściej (chociaż nie zawsze) z 12 punktów, czyli 12 zębów porcelanowych.
Inne rodzaje mostów porcelanowych (odbudowujące pojedyncze braki zębowe) zostały omówione tutaj

Budowa mostu porcelanowego:

Zęby w moście wykonane są z porcelany- dotyczy to części zewnętrznej, wierzchniej, tej którą my widzimy, natomiast od wewnątrz (ich stelaż, podbudowa) może być wykonany z metalu (most porcelanowy na podbudowie metalowej) lub cyrkonu (most porcelanowy na podbudowie cyrkonowej). Te dwa połączenia: porcelana na metalu lub porcelana na cyrkonie, mogą być spokojnie stosowane w całej jamie ustnej (mają bardzo dobrą wytrzymałość).
Jest jeszcze trzecia opcja: most porcelanowy pełnoceramiczny (tzw metal free, pełnoporcelanowy): gdzie zarówno warstwę zewnętrzna jak i wewnętrzny stelaż stanowi porcelana. Jednak w opinii wielu stomatologów nie powinno się wykonywać mostów całkowitych pełnoporcelanowych, gdyż porcelana jako stelaż (podbudowa) nie będzie w stanie wytrzymać obciążeń jakie towarzyszą zębom bocznym przy przeżuwaniu pokarmu. (najzwyczajniej w świecie takie zęby mogą zostać uszkodzone). Tak więc jeżeli chodzi o korony czy mosty pełnoporcelanowe - częściowe (kilku punktowe) mosty można stosować w odcinkach przednich , natomiast lepiej ich unikać w odcinkach bocznych (warto przemyśleć decyzję o moście pełnoporcelanowym całkowitym-odbudowującym kompletny łuk zębowy)

Oczywiście przy całkowitym bezzębiu most porcelanowy, jako że jest mostem stałym, musi być "jakoś zamontowany". Prace takie mocuje się do wszczepionych wcześniej implantów (przeważnie przykręca). Istotne jest tutaj , iż po zabiegu wszczepienia implantów trzeba odczekać kilka miesięcy (zazwyczaj 3-6) zanim będzie można docelowy most porcelanowy założyć (porcelana jest bardzo ładnym i trwałym materiałem, świetnie imituje naturalne zęby, natomiast jest to materiał ciężki dlatego nie wolno nim obciążyć "świeżo" wszczepionych implantów.(oczywiście w czasie tych kilku miesięcy oczekiwania na pełną integracje implantów z kością pacjent otrzymuję protezę tymczasową).

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość