image description


Paradontoza (parodontoza, paradentoza) z łacińskiego zwana paradentitis jest chorobą przyzębia, która nieleczona może prowadzić do rozchwiania zębów, a ostatecznie nawet do ich utraty. Zapalenie tkanek przyzębia (czyli paradontoza) to głównie skutek niedostatecznej higieny jamy ustnej (chociaż na rozwój choroby mają również wpływ inne czynniki). Szacuje się, że na zapalenie przyzębia cierpi ponad 70% Polaków! Z powodu niedokładnego czyszczenia zębów (lub całkowitego jego braku!) dochodzi do odkładania się płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego, a także, co za tym idzie, do namnażania bakterii, które gromadzą się na powierzchni zębów. Bakterie te , jeżeli nie zostaną usunięte (czy to poprzez staranne szczotkowanie lub podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym), penetrują w głąb kieszonek dziąsłowych.

Pierwszymi objawami parodontozy są: stan zapalny dziąseł,większa ich wrażliwość. Zaczerwienienie dziąseł, ból i ich obrzmienie , nieprzyjemny zapach z ust, a także występujące krwawienie to objawy zaawansowanej choroby. Niestety paradontoza początkowo daje objawy, których pacjenci nie kojarzą z chorobą (wrażliwość i ból dziąseł), dlatego też bardzo często jej początkowe fazy pozostają nierozpoznane. W bardzo zaawansowanym stadium choroby szyjki zębowe są mocno odsłonięte , a zęby zaczynają się ruszać.

Leczenie i zapobieganie parodontozie

Aby zapobiec pojawieniu się parodontozy , ale również w celu zlikwidowania jej pierwszych objawów (łagodna postać parodontozy) należy oczywiście bardzo dobrze dbać o higienę jamy ustanej ( w tym aspekcie pacjent musi być bardzo zdyscyplinowany i zdawać sobie sprawę , że to od niego tak na prawdę zależy "przyszłość jego zębów"), Bardzo ważne są również regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym w celu usunięcia kamienia nazębnego-głównego winowajcy choroby.

Bardziej zaawansowana paradontoza wymaga specyficznego leczenia, jak np usunięcia kamienia pod dziąsłowego z powierzchni korzeni zębowych wraz z tkankami zapalnymi kieszeni przyzębnych - tzw kiretaż. W tym czasie mogą również zostać zaaplikowane odpowiednie leki, podane do miejscowo.

Jeżeli choroba jest już na bardzo zaawansowanym etapie, wtedy przeprowadzane są bardziej skomplikowane, chirurgiczne ingerencje.

Powodzenie leczenia w przypadku paradontozy zależy w bardzo dużej mierze od pacjenta, od jego współpracy- odpowiednia higiena, regularne stawianie się na wyznaczone wizyty ; bardzo duże znaczenie dla rozwoju choroby ma również palenie papierosów.

Pamiętajcie! Paradontozy nie należy lekceważyć! Już pierwsze zauważone objawy powinny skłonić Was do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Nieleczona, lekceważona parodontoza prowadzi do utraty zębów...

Czy pacjenci z paradonotozą mają szanse na leczenie implantologiczne?

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość