Przez lata pacjenci, którzy utracili swoje zęby, skazani byli na posługiwanie się protezą wyjmowaną. Zalet miała ona niewiele, sprawiała raczej więcej problemów. Osoby z protezami ruchomymi borykały się z niedopasowaniem protezy, otarciami, codziennym klejeniem protez-co nie zawsze zapewniało dobrą ich stabilizacje, a strach przed wypadnięciem czy przesunięciem się protezy towarzyszył im każdego dnia. Sztuczne podniebienie to kolejna ogromna ich wada-u wielu powoduje odruch wymiotny, a u wszystkich znacznie ogranicza możliwość odczuwania smaków. Dodatkowo protezy wyciągane nie pozwalały na swobodne jedzenie ulubionych pokarmów. Ogólnie mówiąc nie zapewniały one najlepszego komfortu życia...
Od strony fizjologicznej brak swoich zębów powodował nieunikniony proces zaniku kości, co znacznie utrudniało tym pacjentom zastosowanie innych rozwiązań w przyszłości (kość zanikała , a po latach nie było już możliwości wszczepienia implantów- było zbyt mało kości; jedynie dodatkowe zabiegi jak augumentacja kości czy zabieg podniesienia zatok "ratowały" pacjentów, jednak to znacznie wydłużało leczenie i podnosiło jego koszty)
Obecnie możliwości poprawy jakości życia bezzębnych pacjentów jest wiele - jedną z nich są protezy na lokatorach.

Są to protezy, które mocuje się do wcześniej wszczepionych (w szczękę lub żuchwę) implantów, najczęściej w liczbie 4 (lub 2). Specjalny system zaczepów kulkowych powoduje dobrą stabilizacje protezy, uniemożliwia jej przesuwanie się oraz ewentualne wypadnięcie, tak jak to mogło się stać w momencie użytkowania protez ruchomych.
Jeden "zatrzask" umieszczony jest na implancie, drugi- w protezie. Tak więc jeden "klik" wystarczy aby "zapiąć" protezę i móc o niej zapomnieć na cały dzień. Dzięki możliwości samodzielnego ściągania protezy, higiena jamy ustnej jest dosyć prosta, dlatego też jeden z warunków jak najdłuższego utrzymania protezy oraz implantów w dobrym stanie jest dla pacjenta łatwy do spełnienia.
Oprócz zalet jak: utrzymanie protezy "na miejscu", wzrostu komfortu z użytkowania samej protezy, możliwość zredukowania sztucznego podniebienia, zastosowanie rozwiązania opartego na implantach , mamy jeszcze 1 wielką zaletę-wszczepiając implanty, które zastępują nam korzenie zębowe,czasem unikamy, a już na pewno znacznie spowalniamy proces zaniku kości!

Koszt:
proteza na lokatorach na 2 implantach to koszt od 8 500zł,
proteza na lokatorach na 4 implantach to koszt od 16 000 zł

Jeśli jednak nie satysfakcjonuje Was rozwiązanie tego typu, szukacie protezy na stałe, warto pomyśleć o protezach przykręcanych na stałe do implantów! --> metoda all on 4

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość