Miniimplanty, jeden z nowszych wynalazków w dziedzinie stomatologii, znajdują obecnie zastosowanie w protetyce oraz nowoczesnej ortodoncji. Tutaj omówimy ich zastosowanie jedynie w leczeniu protetycznym, ponieważ tym się zajmujemy.

Miniimplanty to nic innego , jak tytanowe śrubki, bardzo podobne do zwyczajnych implantów, tylko o mniejszych wymiarach - do 3 mm średnicy. Tytanowe, a więc biokompatybilne-obojętne dla naszego organizmu, których ten nie traktuje jak "ciał obcych".

Wszczepienie miniimplantu jest procedurą bardzo mało inwazyjną. Zabieg ten nie wymaga odwarstwienia płata śluzówkowo-okostnowego i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co jest absolutnie wystarczające. Również następstwa zabiegu, jak obrzęk czy ból, w większości przypadków są o wiele mniej uciążliwe dla pacjentów niż po zabiegu wszczepiania standardowych implantów. Najczęściej procedura ta nie wymaga szycia, a obciążenie implantów może nastąpić zaraz po zakończonym zabiegu.


Dla kogo przeznaczone są miniimplanty?

Miniimplanty przeznaczone są dla osób, które nie mogą skorzystać z konwencjonalnego leczenia implantologicznego - stopień zaniku kości u tych pacjentów wyklucza wszczepienie implantów o normalnych wymiarach. Miniimplanty stosuje się w celu stabilizacji protez już użytkowanych przez pacjenta, szczególnie w żuchwie.
Wielu pacjentów decyduje się na protezy ruchome, ze względu na niskie koszty z jakimi się to wiąże, jednak po niedługim czasie klejenie protezy, jej ruchomość podczas użytkowania oraz strach przed tym, że proteza może się przesunąć czy wypaść, skłania ich do zastanowienia się nad innym rozwiązaniem. Jedną z opcji jest właśnie stabilizacja protezy za pomocą miniimplantów.

Podsumowując niewątpliwymi zaletami miniimplantów są;

-możliwość zastosowania ich u osób z większym zanikiem kości-zdyskwalifikowanych z tego powodu do zabiegu wszczepienia implantów pełnowymiarowych,
-zabieg wszczepianie miniimplanów jest bardzo mało inwazyjny, dlatego tez może być alternatywą dla osób u których stan zdrowia stanowi przeciwwskazanie do wykonywania większych i cięższych zabiegów,
-zabieg jest szybki, a jego następstwa mało uciążliwe (mniejszy ból i obrzęk)
-możliwość natychmiastowego obciążenia miniimplantów,
-lepsza stabilizacja i amortyzacja ruchomych protez
-niska cena

Należy tutaj również dodać, że miniimplanty posiadają kilka minusów do których zaliczamy:
-mniejszą trwałość (miniimplanty nie są tak odporne na obciążenia jak standardowe implanty)
-większe ryzyko niezintegrowania się miniimplantu z kością (w porównaniu do standardowych implantów)

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość