Jak wszędzie, również w medycynie istnieją aspekty pozytywne i negatywne, plusy i minusy. Na tej stronie postaramy się wytłumaczyć Wam w prosty sposób temat jakim jest utrata implantu lub częściej spotykana formę "odrzucenie implantu". Czy to prawda, że implant może zostać "odrzucony" przez nasz organizm? A może owe "odrzucenie" ma swoje konkretne przyczyny? Co powoduje, że czasami (kilka procent przypadków) tracimy implant niedługo po samym zabiegu implantacji?

Co w medycynie oznacza słowo "odrzucenie"

Słowo "odrzucenie" z medycznego punktu widzenia oznacza reakcje własnego ciała (naszego organizmu) a dokładniej mówiąc systemu odpornościowego, który "atakuje" ciało rozpoznane jako obce i nieakceptowane przez nasz organizm. Organizm "widzi" ciało obce i dąży do jego "zniszczenia". Dzieje się tak często w przeszczepach organów, gdzie bardzo ważna jest zgodność dawcy z biorcą. Jednak wszczepianie implantów zębowych to zupełnie inna sprawa. Implanty zębowe wykonane są z tytanu, który jest materiałem w 100% biokompatybilnym, a więc OBOJĘTNYM dla naszego organizmu, którego ten po prostu "nie widzi", nie rozpoznaje go jako ciała obcego.
Dlaczego zatem czasem zdarza się, że pacjent traci implant, niedługo po zabiegu jego wszczepienia?
Nie ma to nic wspólnego z "odrzuceniem" implantu przez organizm...

Możliwych przyczyn UTRATY implantów może być kilka, poniżej zostaną one wymienione:

1. niedostateczna osteointegracja: ("implant nie potrafi zrosnąć się porządnie z kością"):
zdarza się, gdy implant został wszczepiony w miejscu, gdzie objętość kości była niewystarczająca lub u pacjentów ze szczególnymi schorzeniami wpływającymi na proces osteointegracji
2. Obecność ognisk zapalnych w sąsiedztwie wszczepionego implantu: niewyleczone stany zapalne (często bakteryjne) w jamie ustnej, nieprzyjmowanie przepisanego przez lekarza antybiotyku zgodnie z zaleceniami.
3. Nieprzestrzeganie zaleceń chirurga po zabiegu implantologicznym (np, palenie papierosów, raz jeszcze nieprzyjmowanie zgodnie z zaleceniami leków, ryzykowne zachowania pacjenta) 4. niedostateczna dbałość o higienę jamy ustnej : jest to bardzo ważny aspekt, którego bezwzględnie i bardzo rygorystyczne należy przestrzegać, gdyż niedostateczna higiena prowadzi do pojawiania się stanów zapalnych, a od tego już bardzo blisko do utraty implantu/ów.
5. błędy lekarskie (np. brak odpowiedniej dezynfekcji łoża implantu w przypadku natychmiastowej implantacji po usunięciu zęba, zbyt luźne zamknięcie rany po zabiegu implantacji)

Co zatem my jako pacjenci możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko utraty implantu?

Przede wszystkim przestrzegać zaleceń lekarza, zażywać przepisane leki zgodnie zaleceniami, dbać wzorowo o higienę jamy ustnej (to zarówno zaraz po zabiegu, jak i zawsze później!), nie palić.
O wszystkich niepokojących Was objawach powinniście jak najszybciej powiadomić lekarza prowadzącego, szybko wykryty stan zapalny można wyleczyć, a tym samym uratować implant!

Tak więc podsumowując: tytanowy implant nie może zostać "odrzucony " przez nasz organizm, może zostać utracony i zawsze jest tego jakaś konkretna przyczyna...

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość