Chyba każdy z nas chciałby mieć piękne i zdrowe zęby. Ładny uśmiech to wizytówka człowieka. Zdrowe zęby mają nie tylko walory estetyczne, ale również dzięki nim możemy jeść to, na co mamy ochotę. Mocne zęby pozwolą nam pogryźć wszystko (co oczywiście nadaje się do jedzenia ;) ).
Gdy z jakiejkolwiek przyczyny zaczniemy tracić zęby, zmienia się wiele w naszym życiu. Tracimy pewność siebie, mniej się uśmiechamy, unikamy ludzi, zaczynamy zamykać się w sobie i izolować od otoczenia. Wszystko to spowodowane jest po prostu wstydem, ponieważ jedną z pierwszych rzeczy, na którą zwraca uwagę nasz rozmówca są zęby.
Utrata zębów ma także duży wpływ na nasz stan fizyczny. Zmienia się nasza dieta, unikamy potraw twardych (np, surowych warzyw i owoców) bo ciężko nam je pogryźć, co powoduje m. in. niedobór witamin i anemię. Połykamy większe kawałki jedzenia (gdyż po prostu nie mamy czym ich pogryźć) i nasz żołądek oraz jelita są przeciążone co prowadzi do bólów brzucha, wrzodów oraz zaparć.
Utrata zębów może spowodować również częste bóle głowy oraz migreny, a to dlatego, ze stawy skroniowo-żuchwowe przestają pracować tak jak dotychczas, a w obrębie twarzy i żuchwy następuje zmiana napięcia mięśniowego.
Kolejnym, ale nie mniej ważnym skutkiem utraty uzębienia, może być zanik tkanki kostnej w obrębie szczęki i/lub żuchwy.

Przyczyn utraty zębów jest kilka. Do najczęstszej z nich należny zaniedbanie zębów czego skutkiem jest próchnica, a ta nieleczona możne doprowadzić do utraty zębów. Często również nieleczone choroby dziąseł mogą doprowadzić do wypadania zębów (skutek paradontozy). Zdarza się także , ze choćbyśmy bardzo dbali o zęby i tak niestety zaczynają się psuć co uwarunkowane jest genetycznie. Ostatnia przyczyna to po prostu urazy i wypadki....

Nie ważne dlaczego straciliśmy zęby, każdy z nas marzy o tym, żeby je odzyskać. Chcemy zrobić wszystko, aby powrócić do dawnego trybu życia, wyglądu, do spotkań z przyjaciółmi. Nie chcemy wstydzić się każdego dnia wychodząc z domu. No i wreszcie, marzymy żeby znowu normalnie jeść to, na co mamy ochotę!

Co możemy zrobić?


Jeśli straciliśmy zęby, wszystkie lub prawie wszystkie ważne jest, aby w miarę szybko zadbać o uzupełnienie braków zębowych, dlatego, że utrata zębów może doprowadzić do zaniku tkanki kostnej. Degradacja tkanki kostnej spowodowana jest barkiem odpowiedniej stymulacji fizycznej i fizjologicznej, która wcześniej zapewniały korzenie naszych zębów. Jeśli będziemy zbyt długo zwlekać z zaopatrzeniem jamy ustnej, kość po prostu zacznie zanikać...

Jakie mamy możliwości?


Najtańszym rozwiązaniem jest proteza ruchoma (NFZ refunduje ja raz na 5 lat) Jednak nie jest to rozwiązanie satysfakcjonujące...wyciąganie zębów co wieczór i umieszczanie ich w szklance chyba nikomu się nie podoba.... Ponadto strach przed wypadnięciem protezy, jak w głupich kawałach, czy niemożność spożywania ulubionych potraw powoduje, że wielu ludzi szuka lepszego wyjścia z tej sytuacji.
Innym rozwiązaniem jest tzw. proteza overdenture, czyli proteza nakładkowa. Jest ona mocowana na 2 implantach lub korzeniach zębów, których nie można było wykorzystać jako filarów do innego rodzaju zaopatrzenia protetycznego. Proteza mocowana jest do implantów lub korzeni zębowych za pomocą specjalnych zaczepów. Niestety również to rozwiązanie wymaga codziennego wyjmowania i czyszczenia protezy, wiec dla ludzi przede wszystkim młodych i aktywnych zawodowo będzie rozwiązaniem niezadowalającym.
Kolejne wyjścia są rozwiązaniami na stałe.
Mowa tutaj o moście porcelanowym na podbudowie metalowej lub cyrkonowej. Ogólnie rzecz biorąc technika ta polega na zamocowaniu co najmniej 4 implantów ( w 1 łuku zębowym) , następnie należny odczekać ok 6 miesięcy, aż do pełnej integracji kości z implantem i dopiero po tym czasie można zamocować most porcelanowy, który jest na stałe montowany na implantach (przykręcany lub cementowany). Mocowany na stałe oznacza, że nie da się go wyjmować, nie rusza się, nie obsunie się podczas użytkowania.
Jeśli most porcelanowy wykonany jest na podbudowie metalowej po kilku latach, jeśli dojdzie do recesji dziąsła, prace protetyczne metalowo-porcelanowe mają tendencję do uwidaczniania swojej podbudowy metalowej (tzn. widać wtedy lekkie zasinienie wzdłuż linii, gdzie dziąsło "spotyka się" z zębem).
Lepszym, z punktu widzenia estetyki, jest most porcelanowy na podbudowie cyrkonowej (gdyż cyrkon ma kolor kości słoniowej więc problemy opisane powyżej nie istnieją). Jednakże taki most jest o wiele droższy.

A co jeśli u pacjenta nastąpił już częściowy lub znaczny zanik tkanki kostnej szczeki lub żuchwy?

Mamy świetne rozwiązanie!


Innowacyjna metoda, która nawet w 24 godziny pozwala bezzębnym pacjentom, cieszyć się nowymi zębami na stale, jest opracowana w Portugalii technika All on 4 © * czyli „wszystko na czterech”.
W metodzie tej , dzięki wszczepieniu czterech implantów ( z których dwa wszczepia się pod ścisle określonym kątem) istnieje możliwość już w ciągu 24 godzin zamocowania stałej protezy z pełnym uzębieniem, nawet u pacjentów ze znacznym zanikiem tkanki kostnej. Jest to proteza stała, wiec nie ma możliwości samodzielnego wyciągnięcie jej, nie obsunie się ona, ani nie wypadnie, natomiast jeśli tylko zaistnieje potrzeba ściągnięcia protezy-nie ma problemu! Jedna wizyta u stomatologa i zostanie ona odkręcona!
Dla lepszej stabilizacji protezy, w niektórych przypadkach zastosować można leczenie oparte na 6 implantach (czyli All on 6), dodając dwa implanty więcej będziecie mogli cieszyć się solidnym i stałym uzębieniem, a wszystko to również w ciągu 24 godzin!

Jesteś zainteresowany/a? Zadzwoń i umów się na bezpłatne konsultacje! 737 441 187

*zabiegi metoda all on 4 Nobel Biocare przeprowadzane są w Krakowie, protezty stałe natychmiastowe przykręcane do implantów możesz wykonać w Warszawie (Żyrardów, Michałowice), w Cieszynie , a także w Krakowie.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Wyślij wiadomość